Jdi na obsah Jdi na menu
 

NAPIŠTE NÁM...

Komentáře

Přehled komentářů

Re: Proč je pryč otec Vendelín?

(farnost Velhartice, 28. 1. 2019 14:52)

Pro informace je vhodné obrátit se na biskupství, protože jako správce webových stránek nejsem oprávněná podávat jakékoliv informace. Děkuji za pochopení.

Re: Re: Proč je pryč otec Vendelín?

(Karel Kostroun, 2. 2. 2019 22:07)

Doba je dnes již naštěstí taková, že se prostý věřící může obrátit třeba na biskupa a nemusí se bát církevních trestů. Držím palce.

Říci pravdu není snadné

(Karel N., 31. 1. 2019 15:24)

Domnívám se, že by bylo velmi vhodné i na těchto stránkách vyslovit pravdu o tom co se stalo. Nový správce farnosti by měl po poradě s nadřízenými by zde mohl sdělit oficiální stanovisko k celé věci. Atˇuž odvolání otce Vendelína mělo jakýkoli důvod, odváděl velký kus záslužné práce a mlčení jenom nahrává lidem, kteří házením špíny pošpiňují člověka jež se nemůže bránit. (viz.příspěvek pana Jana N., který je protchnutý skutečnou křesťanskou láskou a pokorou)

Rodokmen

(Eva Čechová Příbram, 21. 7. 2017 0:26)

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit jak se dostanu k jednoduchému rodokmenu rodu z Hor Matky Boží ? Vlastním Rodný a křestní list své již zemřelé maminky a ostatní její sestry již též zemřely. Z rodného listu lze vyčíst jména prarodičů a zřejmě i praprarodičů. Též jejich zaměstnání. Ráda bych se dozvěděla něco i starších generací tohoto rodu. Napadlo mne, že jsou někde uloženy záznamy narozených obyvatel. Prosím o informaci zda tuto službu poskytujete a za jakých podmínek. Velice děkuji za odpověď.

Velharticky hrbitov

(George Zajic, 14. 1. 2017 3:24)

Dobry den:
Ja planuji navstivit Velharticky hrbitov na jare. Ja ziji v USA a jako mladej jsem jezdil na prazdniny do Velhartic. Ja vim ze muj strejda a teta [ Rudolf a Staza Zajic ] jsou pochovani na Vasem hrbitove. Je mozne zjistit kde je jejich nahrobek , cislo ?? Muj bratranec Vaclav Zajic jeste snad zije ve Velhartcich [ CP 76 ] ale nevim jak je na tom se zdravim. Mnohokrate dekuji predem.

George [ Jiri ] Zajic, Oregon, USA

Re: Velharticky hrbitov

(Farnost Velhartice, 29. 1. 2017 12:22)

Vážený pane Zajíci!
Srdečně Vás zdravím do Oregonu a přeji hezký den.
Váš bratranec Václav Zajíc z Velhartic žije, mnohokrát Vás pozdravuje a těší se na Vaši návštěvu. Pokud se vydáte na Šumavu, nabízí Vám možnost ubytování.
Číslo hrobu, kde jsou pochovaní Rudolf a Anastázie Zajícovi má číslo 420.
Mějte se krásně.
Rybářová Simona

kulich.miloslav@seznam.cz

(Miloslav Kulich, železná Ruda, 27. 1. 2016 12:06)

Vážený pane P. Mgr.Vendelíne Zboroni, jsem křtěným, i když ne výrazně praktikujícím katolíkem, který by se však chtěl vstupenm do poslední dekády svého života, dát biřmovat.
Prosím, napište, jak postupovat, resp. co pro to mám udělat.
Děkuji za pochopení.
V úctě Miloslav Kulich.

Re: kulich.miloslav@seznam.cz

(P. Vendelín Zboroň, 15. 2. 2016 13:31)

Vážený pane Kulichu.
Pro přijetí svátosti biřmování je podstatné, abyste se stal výrazně(!!!) praktikujícím katolíkem. Pokud patříte do mé farnosti, můžu se Vaší přípravě věnovat já, pokud spadáte do farnosti jiné, je to v kompetenci kněze dané farnosti.
Svátost biřmování udílí zpravidla biskup a důvodem k jejímu přijetí nemůže být pouze touha k doplnění chybějící svátosti. Svátost poskytuje biřmovanému zvláštní sílu Ducha svatého, aby šířil a bránil víru slovem i skutkem jako opravdoví Kristovi svědkové, aby statečně vyznával Kristovo jméno a aby se nikdy nestyděl za Kristův kříž. (viz. např. Wikipedie).
Přeji Vám mnoho úspěchů v pronikání do tajemství živé víry, obzvlášť teď v postní době, která je k tomu příhodná.
P. Vendelín Zboroň

K zamyšlení

(Marie Zdislava, 16. 3. 2015 23:43)

Peří ve větru
Jedna stará židovská pověst výstižně znázorňuje, proč je tlachání nebezpečné. Pověst má různé podoby, ale v zásadě má následující děj.
Jistý člověk chodil po městě a pomlouval jednoho moudrého muže. Později svého jednání litoval a šel toho muže poprosit o odpuštění. Slíbil, že udělá všechno proto, aby svou chybu napravil. Moudrý muž mu řekl, aby šel, vzal péřový polštář, roztrhl ho a vyhodil peří do větru. Pomlouvače to sice překvapilo, ale moudrého muže poslechl. Pak se za ním vrátil a zeptal se:
„A teď jsi mi odpustil?“
„Nejprve jdi a všechno peří posbírej,“ odpověděl moudrý muž.
„Ale to přece nejde, vždyť vítr ho roznesl široko daleko!“
„Stejně nemožné je napravit škodu, kterou jsi svými slovy napáchal,“ řekl moudrý muž.
Jaké z toho plyne poučení? Svá slova nemůžeme vzít zpět a může se stát, že škoda, kterou jsme tak napáchali, se nedá napravit. Než tedy o někom něco řekneme, je moudré pamatovat na to, že vlastně budeme házet peří do větru.

odezva na prosbu

(farnost Velhartice, 28. 12. 2014 18:23)

Vážený pane Parmský...Lhotský, nebo Koloději? Kolikpak jmen se ještě skrývá za jednou jedinou IP adresou, co myslíte?
Člověk může skrýt svou identitu, ale svůj pro něj typický projev skryje jen velmi těžko. Nedalo mi to a Váš příspěvek, respektive jeho úvod, jsem si několikrát přečetla a pochopila, že jistá podobnost s jinými staršími příspěvky na těchto webových stránkách není náhodná.
Podle stylizace textu usuzuji, že máte nějaký vnitřní problém s farností (potažmo s jejím farářem) a tak máte neustále potřebu ho nějakým způsobem napadat. Čemu ale nerozumím - proč se skrýváte za smyšlená jména. Pokud je to Váš názor, měl byste si za ním stát, nestydět se za něj a obhájit si ho (např. v osobním dialogu). Návštěvní kniha neslouží k vyřizování jakýchkoliv osobních invektiv, ale provozním záležitostem farnosti. Věřím, že najdete odvahu a k celé záležitosti se postavíte jako muž a dáte ji co nejdříve do pořádku.
Přeji pěkný a požehnaný čas.
Rybářová Simona

pokračování

(J.Parmský, 27. 12. 2014 11:11)
15 nemocí kurie podle papeže Františka:1) považovat se za nesmrtelného, nedotknutelného nebo nepostradatelného (komplex vyvolených, narcismus)

2) hyperaktivita, pracovat nadmíru

3) duchovně nebo mentálně „zkamenět“, ztráta lidské vnímavosti, schovávání se za lejstry

4) nadmíru plánovat (spoléhat se na dokonalé plány jako účetní)

5) pracovat ve zmatku bez koordinace (orchestr, který vyluzuje neladné tóny)

6) duchovní Alzheimer (postihuje ty, kdo zapomněli na Pána. Nezávisí na Něm, ale na svých mániích)

7) poddat se rivalitě nebo touze po prázdné slávě (barva šatů a odznaky cti jsou pro ně v životě to hlavní)

8) existenciální schizofrenie (vést dvojí život pro naplnění vlastní duchovní prázdnoty. Často postihuje ty, kdo odešli z pastorace k úředničině)

9) terorismus pomluv a řečí

10) kariérismus a prospěchářství (prokazování cti lidem a nikoli Bohu, z touhy po kariéře)

11) lhostejnost k druhým (potěšení z pádu druhého)

12) tvář jak na pohřbu (pesimismus, arogance k druhým lidem)

13) touha po stále větším materiálním majetku (hromadění obtěžuje a zpomaluje cestu)

14) vytváření „uzavřených kruhů“, které chtějí být silnější než celek, Tělo církve.

15) touha po prestiži a moci (pomlouváním nebo diskreditací druhých)

Chyba

(Rybářová Simona (správce farních stránek, autor rozpisu), 6. 3. 2014 15:09)

Vážený pane Lhotský.
Velice děkuji za upozornění, které se týká chyby v rozpisu bohoslužeb pro tento týden.
Jak správně uvádíte, první postní neděle je skutečně 9.3., nikoliv 2.3.2014. Chyba vznikla nedopatřením, opomněla jsem posunout datum. Promiňte.
Nicméně si myslím, že logicky uvažující a inteligentní člověk dobře ví, že po sobotě 8.3. nemůže nést neděle jiné datum než 9.3., a tak z tohoto mého překlepu mít jistě žádný chaos nebude...
Ještě jednou děkuji za upozornění, omlouvám se a přeji hezký postní den.

Upozornění

(K.Lhotský, 6. 3. 2014 9:50)

Dobrý den,
chci laskavě upozornit na váš překlep v rozpisu bohoslužeb. 1. postní neděle ,,černá,, nezačíná 2.3.2014 taj jak máte uvedeno v rozpise ale 9.3.2014. Prosím opravte to aby věřící vaši farnosti neměli v rozpise chaos. Děkuji s pozdravem K. Lhotský

Poděkování

(Michael Skrbek, 2. 5. 2012 19:37)

Hezký den pane Zboroni !
Děkuji za Vaše stránky a nádherná slova napsaná u vchodu do kostelíčku ve Velharticích ! Je to nádherná promluva do duší, pokaždé, když jedu na Šumavu kolem, vždy čtu a vždy je to velice aktuální !

Ještě jednou děkuji, jste vzácný člověk na svém místě ! Tak je třeba !

v úctě

Michael Skrbek

Ruská 970/90 10000 Praha 10 m.skrbek@sendme.cz