Jdi na obsah Jdi na menu
 

NAPIŠTE NÁM...

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Návštěva

(Farnost Velhartice, 8. 5. 2015 11:59)

Dobrý den. Protože je termín vaší návštěvy Velhartic ještě daleko, kontaktujte mě, prosím, ještě koncem září na tel. čísle 777 179 082. Děkuji.
P. V. Zboroň

K zamyšlení

(Marie Zdislava, 16. 3. 2015 23:43)

Peří ve větru
Jedna stará židovská pověst výstižně znázorňuje, proč je tlachání nebezpečné. Pověst má různé podoby, ale v zásadě má následující děj.
Jistý člověk chodil po městě a pomlouval jednoho moudrého muže. Později svého jednání litoval a šel toho muže poprosit o odpuštění. Slíbil, že udělá všechno proto, aby svou chybu napravil. Moudrý muž mu řekl, aby šel, vzal péřový polštář, roztrhl ho a vyhodil peří do větru. Pomlouvače to sice překvapilo, ale moudrého muže poslechl. Pak se za ním vrátil a zeptal se:
„A teď jsi mi odpustil?“
„Nejprve jdi a všechno peří posbírej,“ odpověděl moudrý muž.
„Ale to přece nejde, vždyť vítr ho roznesl široko daleko!“
„Stejně nemožné je napravit škodu, kterou jsi svými slovy napáchal,“ řekl moudrý muž.
Jaké z toho plyne poučení? Svá slova nemůžeme vzít zpět a může se stát, že škoda, kterou jsme tak napáchali, se nedá napravit. Než tedy o někom něco řekneme, je moudré pamatovat na to, že vlastně budeme házet peří do větru.

Odkaz na diskutovaný článek

(farnost Velhartice, 3. 1. 2015 14:39)

Aby byli jak se říká "v obraze" i ostatní, přikládám odkaz na diskutovaný článek papeže Františka zveřejněný na české sekci radia Vaticana.

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=21255

Protože se v textu jasně píše "Petrův nástupce se zamýšlel nad římskou kurií", je zřejmé, komu je tato homilie určená, tudíž nerozumím panu Parmskému(?), jak se týká naší farnosti. Budu velmi vděčná, pokud svou připomínku nějak podrobněji vysvětlí. Děkuji.

odezva na prosbu

(farnost Velhartice, 28. 12. 2014 18:23)

Vážený pane Parmský...Lhotský, nebo Koloději? Kolikpak jmen se ještě skrývá za jednou jedinou IP adresou, co myslíte?
Člověk může skrýt svou identitu, ale svůj pro něj typický projev skryje jen velmi těžko. Nedalo mi to a Váš příspěvek, respektive jeho úvod, jsem si několikrát přečetla a pochopila, že jistá podobnost s jinými staršími příspěvky na těchto webových stránkách není náhodná.
Podle stylizace textu usuzuji, že máte nějaký vnitřní problém s farností (potažmo s jejím farářem) a tak máte neustále potřebu ho nějakým způsobem napadat. Čemu ale nerozumím - proč se skrýváte za smyšlená jména. Pokud je to Váš názor, měl byste si za ním stát, nestydět se za něj a obhájit si ho (např. v osobním dialogu). Návštěvní kniha neslouží k vyřizování jakýchkoliv osobních invektiv, ale provozním záležitostem farnosti. Věřím, že najdete odvahu a k celé záležitosti se postavíte jako muž a dáte ji co nejdříve do pořádku.
Přeji pěkný a požehnaný čas.
Rybářová Simona

prosba

(J.Parmský, 27. 12. 2014 11:10)

Vážená paní správkyně,
zeptejte se prosím duchovního správce jestli by nemohlo být v kostelích, které spravuje vyvěšen článek Papeže Františka FRANTIŠEK KÁRÁ "DUCHOVNÍHO ALZHEIMERA" KURIE. Jsem přesvědčen o tom, že se to týká nejen kurie ale celé církve potažmo i ty naši farnosti. Raději celý článek přikládám s pozdravem J. Parmský
Ještě nikdy si svrchovaný pontifik nedovolil tak přísný proslov ke svému domu, píše fr. deník Le Monde. Papež František v pondělí 22. prosince vyjmenoval "katalog" patnácti nemocí, které ohrožují vysoký klérus a zvláště kurii (vedení církve), mezi nimi světskost, hyperaktivitu, rivalitu, klepy, pomluvy, svár.

Ve svém výročním proslovu k členům kurie, proneseném ve slavnostním prostředí Klementinského sálu ve Vatikánu, papež své posluchače vyzval k "opravdovému zpytování svědomí." Poté co krátce poděkoval kardinálům a biskupům za službu v uplynulém roce, řekl, že jako "každé lidské tělo", kurie trpěla "nevěrností" evangeliu a ohrožovaly ji "nemoci".

Svoji diagnózu vyjádřil ráznými šokujícími výrazy: "duchovní Alzheimer", "mentální a spirituální fosilizace", "kamenná srdce", "terorismus pomluv", "existenciální schizofrenie", "falešný narcismus", "plánování jak účetní", "rivalita pro slávu", "obličeje jak na pohřbu", "orchestr, který vydává falešné tóny"...Vyzval biskupy a kardinály, aby dovolili "Duchu svatému", aby inspiroval jejich činy a zdůraznil, že "uzdravení je plodem uvědomění si nemoci".
Je tu vždy pokušení "cítit se nesmrtelní", poznamenal papež a navrhl prelátům, aby si zašli na hřbitov, kde "je tolik lidí, kteří se cítili nepostradatelní". Le Monde se domnívá, že papež měl namysli různé kardinály v důchodu, kteří bydlí ve Vatikánu a pokračují v uplatňování svého vlivu. Také jim poradil – on, který si nikdy nebere dovolenou – aby se vyhnuli nemoci hyperaktivity jako ti, "kdo se schovávají pod úřední spisy".

Někteří další "jsou totálně závislí na svých vášních, choutkách a mániích, staví kolem sebe zdi a stávají se tak pořád více otroky model", zdůraznil. Aniž by zmínil nějakého konkrétního viníka, pokračoval: "Kněží jsou jako letadla. Objeví se na prvních stránkách (tisku), když spadnou".

Kritizoval zvláště pomlouvání, které může být kladeno na roveň "chladnokrevné vraždy". Připomněl jeden případ, který se stal před časem ve Vatikánu, kdy "jeden kněz volal novináře, aby jim vyprávěl nebo si vymýšlel soukromé věci o svých spolubratrech. Důležité pro něj bylo, aby se dostal na přední stránku novin a cítil se mocný, chudinka!".

Po této promluvě, která byla přijata jako studená sprcha, papež František pozdravil po jednom všechny kardinály. Atmosféra byla tíživá navzdory předstírané přívětivosti, píše Le Monde.

V obrovské aule Pavla VI. pak papež naopak nastolil velmi slavnostní atmosféru při druhém setkání, tentokrát s vatikánskými zaměstnanci a jejich rodinami. Vzdal úctu oněm "neviditelným", kteří umožňují každodenní chod Vatikánu.

František, který dal mnohokrát najevo, že se cítí být "antiklerikálem", započal od svého zvolení v březnu 2013 hlubokou reformu kurie, která se potýká s interní opozicí a vzbuzuje neklid. Tato právě probíhající reforma by neměla skončit dříve než v roce 2016. Konec pontifikátu Benedikta XVI. odhalil šíři intrik, karierismu a machinací za papežovými zády.

Re: prosba

(farnost Velhartice, 28. 12. 2014 1:47)

Vážený pane Parmský.
Děkuji za upozornění na zajímavý článek. Našla jsem si ho v plném znění na rádiu Vaticana.
Odkaz na něj na webové stránky velhartické farnosti zkonzultuji s p. farářem.
Jen asi dobře nerozumím Vaší připomínce, čím se to "týká naší farnosti". Máte na mysli něco konkrétního? Děkuji za vysvětlení.
Přeji pěkné a požehnané dny.
Rybářová Simona

pokračování

(J.Parmský, 27. 12. 2014 11:11)
15 nemocí kurie podle papeže Františka:1) považovat se za nesmrtelného, nedotknutelného nebo nepostradatelného (komplex vyvolených, narcismus)

2) hyperaktivita, pracovat nadmíru

3) duchovně nebo mentálně „zkamenět“, ztráta lidské vnímavosti, schovávání se za lejstry

4) nadmíru plánovat (spoléhat se na dokonalé plány jako účetní)

5) pracovat ve zmatku bez koordinace (orchestr, který vyluzuje neladné tóny)

6) duchovní Alzheimer (postihuje ty, kdo zapomněli na Pána. Nezávisí na Něm, ale na svých mániích)

7) poddat se rivalitě nebo touze po prázdné slávě (barva šatů a odznaky cti jsou pro ně v životě to hlavní)

8) existenciální schizofrenie (vést dvojí život pro naplnění vlastní duchovní prázdnoty. Často postihuje ty, kdo odešli z pastorace k úředničině)

9) terorismus pomluv a řečí

10) kariérismus a prospěchářství (prokazování cti lidem a nikoli Bohu, z touhy po kariéře)

11) lhostejnost k druhým (potěšení z pádu druhého)

12) tvář jak na pohřbu (pesimismus, arogance k druhým lidem)

13) touha po stále větším materiálním majetku (hromadění obtěžuje a zpomaluje cestu)

14) vytváření „uzavřených kruhů“, které chtějí být silnější než celek, Tělo církve.

15) touha po prestiži a moci (pomlouváním nebo diskreditací druhých)

janouskovalludmila@seznam.cz

(janouskova z plzně, 31. 10. 2014 12:27)

včera jsem četla hezké dušičkové rzjímání p.ryškové...nedalo by se přeposlat? četla jsem ho na vývěsce kostela ve Velharticích a nebylo to poprvé,co se mi povídání i nástěnka líbily....díky zdraví janousková

Re: janouskovalludmila@seznam.cz

(Vývěska u kostela, 4. 11. 2014 22:20)

Vážená paní Janoušková.
Moc mile jste mě potěšila tím, že jste ocenila "povídání" na vývěsce u kostela, která jsou součástí rozpisu bohoslužeb. Přeposlat by to určitě šlo, ale aktuální rozpis si můžete každý týden stáhnout na těchto webových stránkách v rubrice "bohoslužby".
Přeji Vám pohodový a pokojný dušičkový čas...
Rybářová Simona, správce webových stránek

Čachrovské procesí 2014

(Ludmila Švecová, 31. 7. 2014 7:44)

Vážená paní Rybářová,
děkuji, že nám fotografiemi umožňujete prožít znovu krásné čachrovské procesí.
S přáním všeho dobrého
Ludmila Švecová

ssvveecc@seznam.cz

socha sv Anny

(Jaroslava Mazurová, 17. 3. 2014 21:14)

Jsem překvapena, že můj dotaz na sochu sv.Anny zůstal bez odpovědi a že je dokonce vymazaný.
jarmazura@seznam.cz

Re: socha sv Anny

(Rybářová Simona - správce farních stránek, 19. 3. 2014 22:14)

Vážená paní Mazurová.
Jmenuji se Simona Rybářová a jsem správce webových stránek www.farnostvelhartice.cz.
Na dotazy, které chodí do návštěvní knihy webových stránek se snažím odpovídat ihned. V případě, že si s odpovědí nevím rady, přeposílám dotaz p. faráři na email. To se stalo ve Vašem případě. A protože je to již delší dobu, předpokládala jsem, že Vám nějakým způsobem odpověděl a komentář jsem tak z návštěvní knihy smazala. Promiňte, prosím, nevěděla jsem, že jste ještě nedostala odpověď.
Soudím, že se tak stalo nedopatřením - např. přehlédnutím emailu apod. Z tohoto důvodu Vám doporučuji kontaktovat p. faráře přímo na tel. 777 179 082 a podrobnosti vyzjistit tímto způsobem.


Já jsem se pokusila něco málo vyzvědět: Vámi dotazovaná socha sv. Anny by měla být uložena v sakristii velhartického kostela a prohlédnout si ji můžete kdykoliv před, nebo po bohoslužbě, které jsou vždy podle aktuálního rozpisu bohoslužeb.


Děkuji za pochopení a přeji požehnaný postní čas.
Rybářová S.

Chyba

(Rybářová Simona (správce farních stránek, autor rozpisu), 6. 3. 2014 15:09)

Vážený pane Lhotský.
Velice děkuji za upozornění, které se týká chyby v rozpisu bohoslužeb pro tento týden.
Jak správně uvádíte, první postní neděle je skutečně 9.3., nikoliv 2.3.2014. Chyba vznikla nedopatřením, opomněla jsem posunout datum. Promiňte.
Nicméně si myslím, že logicky uvažující a inteligentní člověk dobře ví, že po sobotě 8.3. nemůže nést neděle jiné datum než 9.3., a tak z tohoto mého překlepu mít jistě žádný chaos nebude...
Ještě jednou děkuji za upozornění, omlouvám se a přeji hezký postní den.

Upozornění

(K.Lhotský, 6. 3. 2014 9:50)

Dobrý den,
chci laskavě upozornit na váš překlep v rozpisu bohoslužeb. 1. postní neděle ,,černá,, nezačíná 2.3.2014 taj jak máte uvedeno v rozpise ale 9.3.2014. Prosím opravte to aby věřící vaši farnosti neměli v rozpise chaos. Děkuji s pozdravem K. Lhotský

Poděkování

(Petr Koloděj, 28. 12. 2013 11:07)

Tímto chci poděkovat za důstojné rozloučení s našim spolubratrem a knězem Hubertem Zdislavem Pešatem za zajištění dopravy na rozloučení s ním. Dík patří P. Vendelínovy a taky všem, kteří se účastnili. Děkuji PK

Čest jeho památce. Nikdy nezapomeneme....

dotaz

(Petr Koloděj, 20. 12. 2013 11:18)

Otče, postrádám na Vašich dokonalých stránkách parte kněze a Vašeho spolubratra, který dlouhá léta úspěšně působyl ve farnosti Velhartice a sousedních.
Prosím sdělte mi jestli bude z Velhartic vypraven autobus na rozloučení s ním. Moc děkuji a přeji Vám požehnaný den. P.K.

Dotaz

(Karel Lhotský, 19. 12. 2013 16:12)

Důstojný pane,
budete nějak organizovat autobus na pohřeb P. Zdislava Pešaty?
Na těchto stránkách není ani zmínka o úmrtí našeho bývalého šumavského faráře. Proč to není?
Víte, měli jsme ho rádi a mnohé zde za léta služby v šumavských farnostech vykonal a zanechal po sobě požehnané dílo. Proto nejen mě záleží na důstojném rozloučení i jménem farností na jeho pohřbu v Praze.
Děkuji za odpověď. K. Lhotský
lhotsky.karel@email.cz

pozdrav a aktuální dotaz

(Ing Arnošt ZAJÍC, 5. 7. 2013 13:54)

Dovoluji si vyslovit dík a uznání za profesionálně vytvořené webové stránky velhartické farnosti: Jsem velhartický rodák a bývalý ministrant při bohoslužbách - společně s přítelem Jendu Janouškem t.č. farářem ve Čkyni. Můj otec zastával dlouhá léta službu kostelníka ve velhartickém kostele.
A nyní aktuální dotaz : na kterou neděli je letos stanovena "malá" pouť k svátku Máří Magdaleny ?
Dík za odpověď ! arnost.zajic@seznam.cz

Pozdrav

(Marek Buš, 10. 10. 2012 19:15)

Milý Vendo, moc rád jsem Tě po mnoha létech opět v neděli viděl. Po cestě zpět na Srní jsem vzpomínal na naše společné roky v semináři v Litoměřicích, nevídali jsme se často, byli jsme od sebe o tři ročníky, ale i tak si na Tebe vzpomínám. Neměl jsi jeden čas na starosti seminární marodku? Nebo se mi to plete?
Rád Tě zase uvidím, dá-li Bůh a zase se dostanu na Šumavu, vyhledám Tě, třeba bude čas i na delší rozhovor. A kdybys cestoval přes Vysočinu či na Brno. zastav se. Určitě.
Bůh To žehnej.
Marek.
606 764 466
marekbus@zamek-namest.cz

VELMI PEKNE STRANKY

(Patrik Maturkanič, 27. 6. 2012 23:51)

MIly Otce Vendeline, blahopreji k praci ve Tvych farnostech. Take stranky jsou velmi pekne! Vzpominam. S uctou Patrik M.